Bioetanols – ir etanols, ko iegūst no biomasas vai bioloģiski noārdāmas atkritumu frakcijas, lai izmantotu degvielas ražošanā. Latvijā bioetanolu pārsvarā iegūst no graudiem. Atšķirībā no parastā etanola (graudu spirta), bioetanols netiek pilnībā attīrīts no dažādām papildvielām – esteriem, metilspirta, aldehīdiem u.c., bet tiek dehidrēts, lai ūdens saturs bioetanolā nebūtu lielāks par 0.2 -0.4%.
Bioetanola fizikāli – ķīmiskās īpašības.Bioetanola ķīmiskā formula ir C2H5OH. Atšķirībā no fosilā benzīna, kura sastāvā ir dažādi ogļūdeņražu maisījumi, bioetanola molekulā ietilpst skābekļa atoms, kas sekmē pilnīgāku šīs degvielas sadegšanu.
Lietojot bioetanolu kā motordegvielu, jāņem vērā arī tās siltumspēja (26.8 MJ kg-1), kas ir par ~ 1/3 zemāka nekā benzīna siltumspēja (44.0 MJ kg-1). Līdz ar to, lai automobiļa motors attīstītu tik pat lielu jaudu kā benzīna izmantošanas gadījumā, bioetanolu cilindros nepieciešams ievadīt par ~1/3 vairāk.
Pozitīva īpašība ir bioetanola augstais oktānskaitlis (106 -111), kas, veicot atbilstošus motora regulējumus, nodrošina iespēju iegūt lielāku motora jaudu un griezes momentu – paaugstināt motora efektīvo lietderības koeficientu.
Papildus iepriekš minētajam, ekspluatējot automobili ar bioetanolu vai bioetanola – benzīna maisījuma degvielām, jāņem vērā arī citas šīs degvielas izmantošanas īpatnības. Piemēram, bioetanols labi absorbē mitrumu. Tas nozīmē, ja degvielas tvertne nebūs labi noslēgta, bioetanols var piesaistīt mitrumu no apkārtējās telpas. Tāpat jāņem vērā bioetanola sliktākas aizdegšanās spējas, sevišķi, pie zemām apkārtējās vides temperatūrām. Šī iemesla dēļ Latvijas klimatiskajos apstākļos bioetanols kā motordegviela netiek izmantots tīrā veidā, bet gan maisījumā ar fosilo benzīnu, piemēram, E85 (85% - bioetanols, 15% - benzīns).
Bioetanola izmantošanas veidi un pieredze.Kopš 2009. gada 1. oktobra LR likumdošana nosaka obligāto 5% pēc apjoma bioetanola piejaukumu visam Latvijas DUS tirgotajam A95 markas benzīnam. Līdz ar to, praktiski katrs autovadītājs Latvijā, kurš izmanto benzīnmotora automobili, jau sekmē biodegvielu izmantošanu.
Speciāli projektētos vai pielāgotos automobiļos iespējams izmantot bioetanola benzīna maisījumus ar augstu bioetanola saturu (E85).
Valstīs ar siltāku klimatu un attīstītu atbilstošu infrastruktūru (Brazīlija) tiek lietots tīrs nedehidrēts bioetanols ar speciālām piedevām. Tomēr mūsu klimatiskajos apstākļos šādas degvielas pielietošana nav piemērota.
Pastāv arī citas bioetanola pielietošanas iespējas iekšdedzes motoros, gan dažādu citu proporciju bioetanola – benzīna maisījumu veidā, gan arī sajaukumā ar dīzeļdegvielu atbilstoši pielāgotos dīzeļmotoros.
Bioetanola pielietojuma pētījumi autotransportā.Lai noskaidrotu praktiskākos bioetanola izmantošanas veidus autotransportā, kā arī noteiktu bioetanola – benzīna maisījumu degvielu ietekmi uz dažādiem motora darbību raksturojošiem parametriem, Alternatīvo degvielu zinātniskajā laboratorijā veikti dažādi praktiski pētījumi.